U Erdutu potekla graševina iz najveće ‘živuće’ hrastove bačve na svijetu
Ova je bačva napravljena 1989. godine, a svaka dužica predstavlja jedno stablo hrasta, koje na okupu drži 3,5 tone željeznog okova
Na krajnjem istoku Hrvatske, u Erdutu, poteklo je vino iz najveće vinske bačve na svijetu u upotrebi, zapremnine 75.000 litara, u kojoj je godinu dana odležala ovdašnja graševina.
“Riječ je o vinu berbe 2020., s 13 posto alkohola i šest grama ukupnih kiselina”, otkrio je glavni enolog Erdutskih vinograda Damir Risek.
“Ova je bačva naš ponos, dika i dio turističke ponude, a time i spomenik najboljem drvetu na svijetu za odležavanje vina - slavonskom hrastu”, dodaje ponosito Risek.
Napravljena je 1989. godine, a svaka dužica predstavlja jedno stablo hrasta koje na okupu drži čak 3,5 tone željeznog okova. Iz nje će se u narednim danima puniti butelje graševine posebne limitirane serije, koja je dostupna i na tržištu.
Maja Celing Cerić
Damir Risek, glavni enolog
Erdutska vinarija s podrumom kapaciteta je šest milijuna litara i 450 ha vlastitih nasada, što je čini jednom je od najvećih u Hrvatskoj. Čak 70 posto njihovih površina vinograda zauzima graševina.
U zadnje su tri godine dio restrukturirali, zanovili 89 hektara, tako da im se trenutna proizvodnja kreće na razini 2,5 milijuna litara, kazala je Dunja Vukmirović, članica uprave ove tvrtke. Plasmanom su, kaže, zadovoljni, 95% prodaje ostvaruju na domaćem tržištu, a 5% ide u izvoz.
Maja Celing Cerić
Bačva u brojkama
Velika bačva Erdutskih vinograda najveća je vinska bačva na svijetu u upotrebi. Zaprima 75.000 litara vina (100.000 butelja), a izrađena je 1989. godine u tvornici DIK Đurđenovac. Dužina joj je 6 metara, promjer 5 metara, a za izradu je bila potrebna skoro cijela slavonska šuma - čak 109 stabala hrasta.
Drvorez na bačvi dodan je 10-ak godina kasnije, za što je zaslužan slavonski kipar Mato Tijardović i njegova likovna kolonija. Ukrašena je elementima hrvatskog pletera, Posljednje večere, motivima radova u vinogradima i slavlja nakon njihova završetka.
Maja Celing Cerić