KULTURNA RUTA VIJEĆA EUROPE

Izraz kulturna ruta odnosi se na "rutu koja prolazi kroz jednu ili više od jedne zemlje ili regije, a koja se temelji na temama od europskog povijesnog, umjetničkog i društvenog interesa, kako zbog svog zemljopisnog položaja tako i zbog sadržaja i značenja".

Program Kulturne rute rođen je 1987. godine iz svijesti o postojanju važnih europskih kulturnih atrakcija i njihovoj ulozi u kulturnoj valorizaciji slobodnog vremena, stečenoj u okviru radne skupine Vijeća Europe. Vodi do ideje o poticanju ponovnog otkrivanja europske kulturne zajednice u zemljama srednje i istočne Europe kroz putovanje. Krajolici i rute duboko su povezani: Europska konvencija o krajobrazu također promiče vrijednosti Vijeća Europe definirajući krajolik kao sastavni dio lokalnih identiteta i europskog kolektivnog identiteta.

Stvarni razvoj programa ovisi uglavnom o konkretnim inicijativama koje poduzimaju nacionalne, regionalne i lokalne vlasti, kao i privatni operateri u svakoj zemlji. Među tim operaterima moguće je doći do dogovora o provedbi ruta, isticanju staza, realizaciju komplementarne infrastrukture, gdje je to potrebno, podizanje svijesti građana kroz dokumente i publikacije, reklamnu kampanju u masovnim medijima, te organizaciju susreta s mladima.

U svrhu provedbe i razvoja Programa, 1998. godine osnovan je Europski institut kulturnih ruta (IEIC) kao dio političkog sporazuma između Vijeća Europe i Velikog Vojvodstva Luksemburga, koji je regulirao djelovanje ove institucije u 49 zemalja potpisnica Konvencije te, prema geografskoj i povijesnoj nužnosti tema, u zemljama koje su imale i još uvijek imaju izravne veze s europskim kontinentom. Institut – koji posjeduje prestižna mjesta za dobrodošlicu promotorima projekta, istraživačima, studentima i svim dionicima – također je zadužen za sudjelovanje u europskim programima obuke, istraživanja i analize koji se fokusiraju na kulturni turizam i za Europsku komisiju, za vlade te odgovorne za javnost i privatne projekte.

Prva ruta koju je Program pokrenuo bila je „Rute Santiaga de Compostele“, kasnije proširene u „Hodočasničke rute u Europi“ koje također uključuju „Via Francigena“. Potom su Europskom institutu kulturnih ruta predložene i druge teme suradnje, do sadašnjih 31 („Arhitektura bez granica“, „Svila – tekstil“, „Barok“, „Monaški utjecaj“, „Kelti”, “Parkovi i vrtovi”, “Vikinzi”, “Iter Vitis”…).

https://itervitis.eu/cultural-route-of-the-council-of-europe/

Video galerija

Itervitis

  O nama - Sve