Iločki podrumi - vinarija iz istočne Hrvatske s dugom poviješću
Donedavna je na svaki spomen Hrvatske asocijacija bila uvijek na njenu obalu. To je ta slika koju zamišljamo: Hrvatska je trenutno jedna od vrhunskih svjetskih destinacija a njena obala ostaje glavna atrakcija. OK... predivan krajolik, da. Očuvane povijesne lokacije, da. Autohtona kuhinja, da. A ipak... jesam li ja jedini koji misli da komadić slagalice nedostaje?
Jeste li znali da je jedan od načina kako istražiti Hrvatsku krstarenje na Dunavu? Većina ljudi, kada pomisli na Dunav, prvo što im padne na pamet budu Beč i Budimpešta. U redu, oni su među najpoznatijim europskim gradovima, iako bi se možda neki sjetili i Beograda ili Bratislave. Možda čak i Bugarske i Rumunjske, država kroz koje silni Dunav teče na svom putu do Crnog mora. No, mimo tih poznatih asocijacija, Dunav, kada napusti mađarske ravnice, postavio se kao granica razgraničenja između Srbije i najistočnijeg dijela Hrvatske, gdje je ostavio neizbrisiv utjecaj na tradiciju i povijest ove manje poznate regije.
Maja Celing Cerić
I zaista nije izgledno da bi netko Vukovar ili Ilok na Dunavu mogao zamijeniti za Stari Grad na Hvaru, otoku jednako drevnom kao i Dunav. Ipak, ove dvije vrlo različite lokacije imaju nešto vrlo posebno zajedničko. Statistički gledano, ta dva grada na Dunavu i Hvar godinama su dijelili čast držanja hrvatskog rekorda najvećeg broja sunčanih sati u godini.
Čak i Hrvate iznenadi ta činjenica. Ni u samoj Slavoniji nema puno ljudi koji to znaju. No ipak, vinogradari to znaju već jako dugo i to je razlog zbog kojega se Ilok ponosi tradicijom vinogradarstva i vinarstva koja seže do vremena Rimljana.
Maja Celing Cerić
Principovac - najbolji iločki vinograd
Samo osunčanost nije dovoljna da bi osigurala recept za uspjeh ... ovi obronci koji gledaju na Dunav, s prosječnom nadmorskom visinom od 200-250 m, obiluju ocjeditim tlima s naslagama lesa. Vjetar koji stalno puše i hladi obronke donosi intrigantnu notu slanosti.
I što je najvažnije, stanovnici ovih prostora obrađuju vinograde već stoljećima. Već više od petsto godina jedinstveni iločki podrumi uživaju te savršene uvjete, čuvajući dragocjene vinske arhive u drevnim podzemnim tunelima s idealnom vlagom i temperaturom cijele godine.
Iločki podrumi također su zaslužni za uvođenje traminca u ovu regiju. Obitelj Odescalchi donijela je 1710. prve trsove traminca i zasadila ih na posebnom vinogradarskom položaju – Principovcu.
Maja Celing Cerić
Prvo u Europi izvorno punjenje vina na posjedu
Talijanska aristokratska obitelj Odescalchi upravljala je posjedom od 1697. i uvela je, po prvi put u Europi, izvorno punjenje vina na posjedu, u boce koje su ponosno nosile grb obitelji Odescalchi. Obitelj Odescalchi zasadila je nove vinograde, uvela nove tehnologije, osnovala školu za vinare i proširila vinski podrum iz 15. stoljeća.
Principovac je bio ljetna rezidencija Odescalchijevih. Već je početkom 18. stoljeća prepoznat kao jedinstvena apelacija. Danas je on dom najboljim plodovima iločkih vinograda. Principovac čini manje od 10% ukupnog iločkog kraja. Ilok je najpoznatiji po svom Tramincu ali i po svojoj Graševini i Chardonnayu. Principovac je sa svojih 125 ha gotovo sasvim posvećen očuvanju te baštine.
Maja Celing Cerić
Iločki podrumi imaju svoj vlastiti rasadnik vinove loze. Proizvodi se osam različitih vrsta Traminca, od tzv. „ulaznih“ („entry-level“) vina do ledene berbe. Sva ona ostavljaju određeni prepoznatljiv dojam, osjećaj mjesta, možda. Ipak, prema mom iskustvu, graševina je sorta koja daje najizvanrednije rezultate.
Vina Principovac - Kušajte Graševinu
Možete li zamisliti poluslatko vino koje zapravo funkcionira kao sasvim suho vino? To bismo mogli nazvati paradoks Principovca. Kao sorta, graševina dosta dobro čuva svježinu. Uzgajajte ju u vinogradu koji će joj omogućiti da sazrijeva ravnomjerno i do kraja... Rezultat je nevjerojatno pitko vino ozbiljnog finiša. Privlačna aroma kombinacija je cvjetnih mirisa i mirisa natučene Granny Smith jabuke, s jedva primjetnim tragovima plemenite plijesni.
Maja Celing Cerić
Ovo vino je sofisticirano, ali ne u smislu da je ispolirano preopširnim intervencijama u podrumu: jednostavno je ispravno obrađeno i dovršeno na način koji odražava stoljeća znanja i strasti. Najnježnije voće preobraženo u novi oblik života. To je ono što najbolje opisuje Principovac. Naljepnica ograničenog izdanja Iločkih podruma.