Vina se često nazivaju po regiji iz koje potječu, no Baranja je jedinstven slučaj upravo suprotnog – regija je to koja je ime dobila po svojim vinima. Baranja, smještena na hrvatsko-mađarskoj granici, na mađarskom jeziku znači majka vina.

Slavko Kalazić jedan je od najboljih baranjskih vinara. Njegova vinarija nalazi se na brdu Banova kosa, koje su stari Rimljani zvali Zlatno brdo zbog toga što je bilo izvor okrepljujućih zlatnih kapljica vina. Vinarija Kalazić utemeljena je na tisućama godina tradicije u kombinaciji s prirodom i suvremenom tehnologijom proizvodnje vina.

Slavku Kalaziću, uspješnom poslovnom čovjeku, ali potpuno neiskusnom vinaru, nije bilo lako nositi se s teretom takve tradicije. Postati vinar za njega je bio pravi izazov.                                                         „Moj je posao bio dobro organiziran i profitabilan, ali mi više nije predstavljao izazov. Znatiželjan sam, volim istraživati“, kaže čovjek koji je kuću u jednom baranjskom selu, prvotno kupljenu kao vikendicu, pretvorio u uglednu vinariju.

Vinograd je zasađen 2004. i 2005. godine, pretežno bijelim sortama – Sauvignon bijeli, Rizling rajnski, Graševina i Chardonnay, uz nešto crnih sorti – pretežito Cabernet Sauvignon i Pinot crni. Klima u Baranji prilično je oštra, s temperaturama od - 20° C zimi do 40° C ljeti. Ukupan broj sunčanih sati koje godišnje upiju vinogradi Kalazić vrlo je blizu broju kojim se može pohvaliti najsunčaniji hrvatski otok, Hvar – oko 2800 sunčanih sati godišnje.

Kalazić – najbolje što nudi majka vina!

Denis Despot i Željko Garmaz

U prvoj godini proizvodnje, 2007., Kalazić je radio s deset sorti i već se tom prvom berbom upisao u povijest hrvatskog vinarstva – sedam od deset sorti dobilo je oznaku vrhunske kvalitete.

U samo nekoliko godina vina su osvojila 60 zlatnih medalja na vinskim smotrama i natjecanjima u Hrvatskoj i inozemstvu. Vino Kalazić ponosi se i time što je prvo certificirano organski proizvedeno vino iz Baranje.

Uz već impresivna postignuća, Kalazić svoja vina želi podići na višu razinu i gradi novu modernu vinariju koja će dodatno unaprijediti proizvodnju i kvalitetu njegovih vina.

Za one koji nisu sigurni što prvo kušati, vinar je osobno za vas odabrao najbolje.

Ljubitelji bijelih vina trebali bi odabrati vino Batina 2011, cuvee kojeg čine Chardonnay, Sauvignon i Pinot sivi. Proizvedeno je s ciljem da se napravi ozbiljno i kompleksno bijelo vino koje će vremenom rasti i postajati sve zanimljivije i ugodnije. Vino u čije istraživanje iznova krećete svakom bocom koju otvorite.

Za ljubitelje crnog vina vinarija Kalazić u ponudi ima dvije prave poslastice. Cabernet Sauvignon 2009 barrique ponosni je predstavnik najboljeg što baranjska crna vina mogu ponuditi – zrelo i bogato vino koje se odlično sljubljuje s janjetinom i svakim gutljajem poziva na otkrivanje novih aroma.

Cabernet Sauvignon 2008 zaista je posebno vino. Ne proizvodi se svake godine, nego samo u godinama kada su temperature visoke i nema previše kiše. Pravi se od dehidriranog grožđa i na granici je polusuhog i poluslatkog. Ima visok udio alkohola (15,6%) i bogat okus bobičastog voća. To je vino za posebne prigode i posebna jela, stvoreno za polagano uživanje, gutljaj po gutljaj.

Nije neobično da baranjska vina neki zovu osmim svjetskim čudom – kušajte ih i otkrit ćete da ta tvrdnja nije tako pretjerana kako na prvu možda zvuči.

Kalazić – najbolje što nudi majka vina!

Denis Despot i Željko Garmaz

Nenad Trifunović
Voditelj niza radionica o vinu i tečaja o vinu (Vinska čitaonica), promotor kulture stola i vinski bloger, najpoznatiji kao autor najutjecajnijeg hrvatskog vinskog bloga (vinopija.com).
  Priče o uspjehu - Sve