Vinova loza se u jesen, nakon berbe, prije početka mraza, pokrivala. U početku se pokrivanje radilo motikom, a tek su kasnije prešli na pokrivanje plugom. Glavice čokota su pokrivali zemljom iz brazde, stvarajući kupole iznad njih,  kako bi spriječili njihovo smrzavanje.

U proljeće se grožđe otkrivalo, prije nego je počelo tjerati mladice. Zemlju s mladica uklanjali su motikom, kasnije plužnom motikom. Otkrivanjem je počinjala radna godina u vinogradu.

Od proljeća do ljeta. tri do četiri puta, plužnom su motikom uništavali korov između redova. Pored toga, vinograd se okopavao barem tri do četiri puta godišnje. Prvo kopanje bilo je pri otkrivanju glavice čokota u proljeće, zatim prije žetve i prije berbe, te je slijedilo pokrivanje. Za plijevljenje i okopavanje služili su se raznim ručnim alatima kojima su okopavali mjesta koja plug nije mogao dohvatiti.

Tijekom godine su redovito, bar tri do četiri puta vršili oranje u grožđu jednobraznim plugom koji je zemlju okretao samo na jednu stranu, čime je gnojivo koje je ranije bilo nabacano oko sadnica, dospijevalo u zemlju.

Izvor:

Károly, Lábadi: Drávaszögi ábécé, Eszék-Budapest, 1996.

Károly, Lábadi: Boranyja, Beli Manastir, 2007.

Pokrivanje i otkrivanje, kopanje

Privatna kolekcija gospođe Margite Sabo iz Zmajevca.

  Povijest - Sve