Suza, malo mjesto u Baranji puno toga nudi za one željne pravog odmora i učenja novih, a starih zanata. OPG Kolar ponosi se s vinima za svačiji ukus i uređenim autokampom.

Baranja je poznata po plodnim poljima, vinogradima i kvalitetnom vinu. Dokaz potonjem je obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo Ljudevita Kolara iz Suze koje smo posjetili na njihovom imanju koje obuhvaća puno toga - od vinarije, preko obiteljskog smještaja, do kampa "Suza Baranje". 

"Nalazimo se u prostoriji gdje sam odrastao i na ovaj mali podrum se sve nadogradilo. Trenutno vidite nove bačve, a još prije dvije godine bile su tu stare, od moga oca od kojega sam sve i naslijedio. Moji su roditelji krenuli od nule, sadili su pola jutra vinograda, pa jutro, a tek kada sam ja stao na svoje noge, zasadio sam nekih dva hektara. Kuću u kojoj živim, prvenstveno sam izgradio od grožđa, ne od vina“, ispričao nam je svoje početke vlasnik vinarije, Ljudevit Kolar.

Ideju o razvoju ruralnog turizma dobile su kćeri koje su željele napraviti iskorak i unijeti živosti u ovaj kraj. Kaže kako je smiješno što su to prvi puta spomenule tijekom jednog nedjeljnog ručka, prisjeća se Ljudevit sa suzom u oku. "Našu kušaonicu, restoran i smještaj počeli smo graditi 2004. godine i uredili smo ih od srca, a gostima nastojimo nuditi najbolje, ono što bi i sami rado pojeli i popili."

Vinaru Kolaru gosti dolaze iz Njemačke, Nizozemske, čak i Amerike

Maja Celing Cerić i Nenad Trifunović

Na 10,5 hektara čak 13 sorti grožđa

"Na 10 hektara uzgajamo grožđe i lakše je reći koju sortu nemamo", smije se domaćin na naše pitanje o veličini vinograda. Trenutno imaju 13 sorti grožđa, od kojih su neka za proizvodnju vina za osobnu kolekciju, a ostala kao što su to rajnski rizling, bijeli i sivi pinot, zeleni silvanac, mirisavi traminac, cabernet sauvignon, frankovka, chardonnay, graševina i brojna druga nude posjetiteljima i kupcima. Poznati su i po vinu Cuvee Sunoir, kupaži koja u svom imenu sadrži riječi Suza i noir.

"Mislim da svatko kod nas može naći svoj tip vina. Kupci su nam i hoteli i restorani koji nam sugeriraju koje vrste proizvesti. Imamo svu tehnologiju, kao najjači vinari“, ističe Kolar.

Priznaje i kako posao nekada zna biti jako težak, a najviše truda i rada uloži se za vrijeme berbe. Iako ona inače traje 3 do 4 tjedna, kod njega se produži i na 3 mjeseca budući da imaju različite sorte koje ne dozrijevaju u isto vrijeme. Što se tiče zelenih poslova, većinu obavljaju strojevima, a rezidbu i berbu godinama rade isti, domaći ljudi i njihovih šest zaposlenika.

Svoja vina najviše plasiraju u Dalmaciju u preko sto restorana, a oko 2.000 do 3.000 boca godišnje šalju u inozemstvo, ponajviše u Njemačku.

Vinaru Kolaru gosti dolaze iz Njemačke, Nizozemske, čak i Amerike

Maja Celing Cerić i Nenad Trifunović

Turističku ponudu proširili autokampom

Prije pet godina, obitelj se odlučila na proširenje turističke ponude. Otvorili su prvi manji autokamp na području Baranje, u kojeg je uloženo približno 700.000 kuna. Iako im je, kako tvrdi Kolar, namjera bila otvoriti samo kamp za bicikliste jer kroz Baranju prolaze čak tri međunarodne biciklističke trase, zakonske odredbe prisilile su ih na veće ulaganje.

"Uglavnom je predviđen za jedno noćenje, a nekad se dogode i dva-tri pa čak i tjedan dana. Kod nas gosti imaju osiguran doručak ako to žele, a onda ih uputimo dalje u razne restorane. Najviše nam dolaze Nizozemci, Poljaci i Nijemci s obiteljima na putu do mora ili biciklisti“, kaže Kolar te dodaje kako su u njega uložili dosta jer su morali mijenjati infrastrukturu.

Vinaru Kolaru gosti dolaze iz Njemačke, Nizozemske, čak i Amerike

Maja Celing Cerić i Nenad Trifunović

  Priče o uspjehu - Sve