Poderane gaće protiv uroka i kušanje vina po mjeri kraljevskih vjenčanja
Vozili smo se biciklima kroz vukovarsku maglu, no nakon ručka od pet sljedova i nekoliko čaša rajskog vina romobili se nisu činili kao dobra ideja.
Drugi je dan bio predviđen za Vukovar i Ilok. Magla je obilježila i subotnje prijepodne, toliko da se sam Dunav nije vidio sa šetnice, a tek poneki ribiči su izgledali kao da sjede na samom rubu svijeta. Ni to nas nije spriječilo da se provozamo biciklima uz veliku rijeku, istina, bez dukata i kašmirske marame, ali s velikom voljom da obiđemo grad i njegovu okolicu. S nama je bila i sve nam predstavila Marina Sekulić, direktorica TZ Vukovar.
Muzej grada Vukovara, smješten je u dvorcu Eltz, sagrađenom u 18. stoljeću, u barokno-klasicističkom stilu. Ova je građevina nastradala do neprepoznatljivosti za vrijeme Domovinskog rata, no sada predstavlja bogatu kulturnu baštinu ovoga kraja. S velikim smo zadovoljstvom obišli stalni postav koji prati razdoblja od vučedolske kulture do našega doba.
Pržena kečiga, taške s pekmezom i nešto protiv uroka
Nakon obilaska Vukovara, ručak nas je čekao u najistočnijem naselju Republike Hrvatske, u Iloku, restoranu Hotela Dunav, s pogledom s jedne strane na rijeku koja se ovoga puta vidjela, jer je sunce rastjeralo maglu, a s druge na franjevački samostan i Crkvu sv. Ivana Kapistrana iz 14. stoljeća.
I ovdje je terasa bila puna. Konobari su se smjenjivali u donošenju kotlića s fišem, pohanom ili prženom riječnom ribom i drugim jelima, a mi smo, uz rakiju od dunje, čekali svoja. A kako to u Slavoniji biva, na trpezu su za predjelo stigli riblja pašteta, rolice riječne ribe umotane u šunku, fiš paprikaš, a onda i pržena kečiga te smuđ orly. Imali su i odličnu vegansku ponudu - paštetu od tikvice i krumpira, bistru povrtnu juhu te kremasti rižoto od gljiva sa salatom.
Šećer na kraju bile su domaće taške s pekmezom, posute orasima i makom. Uz sve ovo odlično se sljubila graševina Dekan Vinarije Trs.
Iako punih želuca, nas nekoliko imalo je volje isprobati električne romobile, u ponudi ovog ugostiteljskog objekta. Ne bi nam bilo teško njima otići i do iduće destinacije - Starog podruma vinarije Iločki podrumi, udaljenog tek nešto više od kilometra, ali kako baš i nismo pokazali zavidne vještine, parkirali smo ih na njihovo mjesto do nekog idućeg puta.
Stari podrum Iločke vinarije čine dva vinska podruma iz 15. i 18. stoljeća. Između njih je vrtna terasa, posebno živopisna u ovo doba godine. Moramo li reći da je bila puna, a posebnu su pažnju privlačili strani turisti, pristigli na nekom od riječnih kruzera. Smjestili smo se za jedan od stolova i dok smo čekali svoj obilazak i degustaciju, stigla nam je zdjela puna „poderanih gaća“, ili langošica!
"O, evo nešto protiv uroka", komentirao je Denis Despot. Svi smo ga pogledali s upitnikom iznad glava, jer nismo mogli povezati ove meke, izdašne pogačice s urocima.
"Pa to je da se ne urokamo", objasnio je značenje kojega ja, osobno, dok sam živa neću zaboraviti.
„Poderanih gaća“ je zaista bilo previše pa smo ih podijelili s grupom umirovljenika iz Sjedinjenih Američkih Država koji su, nakon što su im voditelji objasnili ime jela –uz smijeh od uha do uha zahvalili što smo s njima podijelili svoje „poderane gaće“.
Nakon finog ručka krenuli smo u obilazak staroga podruma, zajedno s ekipom stranih turista kojima je valjda najzanimljivije bilo to da se u njemu nalazi i Iločki traminac, koji se pio prilikom krunidbe britanske kraljice Elizabete 1953. godine, ali i vjenčanja princa Harryja i Meghan 2018.
Uslijedila je degustacija vina i pjenušaca, od kojih je najupečatljiviji bio traminac izborne berbe bobica iz njihove predikatne linije. Svakako treba istaknuti i to da je na ovogodišnjem 32. međunarodnom susretu vinogradara i vinara Sabatina 2022., održanom proteklog vikenda u Vodicama, u domeni poluslatkih, slatkih, predikatnih i desertnih vina šampionsko odličje osvojio njihov Traminac izborne berbe prosušenih bobica 2016. Iločki su se podrumi sa Sabatine vratili i s istom titulom u skupini bijelih suhih i polusuhih vina, i to za Chardonnay Principovac iz 2018.
Vinarija Papak smještena u vinogradu
Kako bi se slegli i dojmovi i degustirano, odvezli smo se do ladanjskog imanja Principovac, također u vlasništvu Iločkih podruma. Kratko smo prošetali, a onda se uz mladi mjesec koji je zamijenio sunce, zaputili do Vinarije Papak. Riječ je o jedinoj vinariji u ovome kraju, koja je smještena u samom vinogradu, na 13 hektara na položaju Radoš, ujedno najistočnijem vinorodnom položaju kako u Iloku, tako i u cijeloj Hrvatskoj.
Vinarija s kušaonicom nalazi se na mjestu gdje je nekada bila rodna kuća vlasnika, Mladena Papka. U nju su ugrađene i cigle stare kuće, kako bi ovaj vinogradar i vinar odao počast obiteljskoj tradiciji. Uslijedila je degustacija Radosh Rose pjenušca iz 2014., graševine iz 2021., Rajnskog rizlinga 2021., traminca Rosamal 2015. te Cabernet Sauvignona iz 2018., a onda i večera, prava klasična - pileća ragu juha te dinstana junetina u umaku od povrća s pire krumpirom i salatom.
Punih želuca, omamljeni srijemskim zrakom, zahvalili smo Mladenu, velikom vinskom znalcu, na gostoprimstvo i uputili se prema Vukovaru.